RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR BAHASA MALAYSIA TAHUN 1
Mata pelajaran: Bahasa Malaysia
Tarikh: 1/11/2011
Hari: Selasa
Masa: 8.30-9.00 pagi
Kelas: 1B
Bilangan pelajar: 44 orang
Tema: Sains dan Kita
Tajuk: Komputer Ben Li
Standard kandungan:
2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
3.3 Membina dan menulis perkataan dan frasa dengan betul.
Standard pembelajaran:
2.3.1 Membaca kuat ayat tunggal dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi
yang betul.
3.3.3 Membina dan menulis frasa dengan betul.
Objektif: Pada akhir pengajaran, murid-murid dapat:
1. Mengeja dan membaca lima daripada enam perkataan dengan betul.
2. Menulis empat daripada enam frasa dengan betul dan tulisan yang kemas.
Nilai: Bertanggungjawab
Ilmu: Sains
KBT: KB- menghubungkait
BCB- bacaan intensif
Media: kad perkataan, kad ayat, kad manila
SB: Tatabahasa: ayat tunggal
Kosa kata: komputer, monitor, cakera
Impak: 35/44 orang murid boleh membaca perkataan dengan betul.
5 orang murid diberi latihtubi dan 4 orang lagi diberi bimbingan individu.
Fasa | Isi kandungan | Aktiviti P&P | Nota |
Set induksi (5 minit) | Teka-teki: Bentuk saya segi empat, Tiada mulut tapi bersuara, Warna-warni badan saya, Teka siapakah saya? (Jawapan: komputer riba) | 1. Guru mempamerkan teka-teki. 2. Murid-murid meneka jawapan teka-teki. | Strategi: Penyoalan seluruh kelas |
Menstruktur (15 minit) | Kosa kata: -cakera -monitor -pad sentuh -pemacu cakera -papan kekunci Ayat tunggal: a) Cakera dapat menyimpan data. b) Monitor boleh melihat gambar. c) Pad sentuh dapat mengawal petunjuk. d) Pemacu cakera boleh membaca data. e) Papan kekunci dapat memasuki maklumat. | 1. Guru membimbing murid mengeja dan membaca perkataan. 2. Murid-murid membaca perkataan dengan kuat. 3. Guru menunjukkan ayat tunggal dan murid membaca dengan suara yang nyaring. | Nilai: Bertanggungjawab |
Aplikasi idea (7 minit) | Frasa: -komputer riba -papan kekunci -pemacu cakera -pad sentuh | 1. Guru menyuruh murid-murid untuk membincang dalam kumpulan. 2. Wakil murid menulis frasa dengan tulisan yang kemas di papan hitam. | Teknik: Perbincangan kumpulan |
Penutup (3 minit) | Soalan: i) Muka saya seperti televisyen. Kamu boleh melihat gambar pada muka saya. ___________ ii) Saya menyimpan data dalam cakera padat._________ iii) Saya berbentuk petak-petak kecil. _______________ iv) Saya mengawal penunjuk pada skrin komputer.________ | 1.Pentafsiran-membaca perkataan dan menulis frasa. Band 2 (Tahu dan faham) | Sumber pengajaran: Buku aktiviti |
0 comments:
Post a Comment